תקשור-מתקשר מומלץ

תקשור בפאראפסיכולוגיה הוא שם כולל לתקשורת לכאורה בין בני אדם לבין ישויות אחרות, שלא מקובל לחשוב כי ניתן לתקשר עמן. בדרך כלל הכוונה לתקשורת בין בני אדם חיים למתים, אך לעיתים המילה משמשת גם על מנת לציין תקשורת עם חוצניםאלים או ישויות נוספות.

בתחום התקשור קיימת ספרות הדרכה מקיפה, והדעה הרווחת בקרב "מתקשרים" או שחוו תקשור היא שהחוויה נגישה עבור כל אדם. על פי רוב, תקשור עם ישויות של אנשים שנפטרו (כדוגמת סיאנס), נתפס גם בעיני מתקשרים כחוויה לא רצויה, בעוד תקשור עם ישויות אחרות גבוהות יותר כגון מלאכיםמדריכים, ישויות אור וכדומה היא חוויה רצויה ואף מומלצת.

ביהדות
יהודים רבים שחוו מוות קליני מתארים מציאות שבה הם נשפטו בבית דין של מעלה ובו שלושה דיינים. במקרים רבים הדיינים הם רבנים שנפטרו.

יש המייחסים תופעות שונות ביהדות לתקשורים, כגון גילוי אליהו וכן אזכורים רבים בספר הזוהר ובספרי חסידים על 'מגידים' וישויות נוספות שסייעו בידי לומדי תורה לקבל מידע נוסף אודות לימודם. לאופנים מסוימים של תקשור יש התייחסות שלילית לנושא וחלקם אף אסורים מהתורה, כמו שנאמר: "כִּי אַתָּה בָּא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ – לֹא תִלְמַד לַעֲשׂוֹת כְּתוֹעֲבֹת הַגּוֹיִם הָהֵם. לֹא יִמָּצֵא בְךָ מַעֲבִיר בְּנוֹ וּבִתּוֹ בָּאֵשׁ, קֹסֵם קְסָמִים, מְעוֹנֵן וּמְנַחֵשׁ וּמְכַשֵּׁף. וְחֹבֵר חָבֶר וְשֹׁאֵל  אוֹב וְיִדְּעֹנִי,וְדֹרֵשׁ אֶל הַמֵּתִים חשוב" חשוב להבין שישנם הגבלים רבים ביהדות לגבי סוגי התקשור השונים אך יחד עם זאת צריך לשים לב לדקויות בעניין זה כגון האיסור להפריע את מנוחת הנשמות ועל כן אין לזמנם אך במידה ונשמה בוחרת להגיע ולמסור מסר הדבר מותר ואף חשוב לכבדה,כמו כן כול סוגי התקשור שאינם מגיעים מצד האור אלא מצד הסטרא אחרא,הצד האחר בארמית אינם טובים ואף נועדו לבלבל ולהטעות את המתקשר.(חלק צוטט מויקיפדיה)