שלום בית

 

ביהדות הנישואין מתוארים כהתמזגות של שתי נשמות שהופרדו בלידתן שתחת לחופה מתאחדות והופכות לנשמה אחת. אולם תחושת האחדות בנישואין עשויה להיות חמקמקה ביותר. שני אנשים המוקפים בגדרות ובחומות-מגן לא חווים את עצמם כיחידה אחת. למעשה, כאשר מתגלעות מחלוקות ביניהם, הם עשויים להרגיש מאוד נפרדים זה מזה, כמו זרים או אפילו כאויבים המצויים משני צידי המתרס.

אנשים מרגישים תכופות די רחוקים מבן או בת זוגם. בין אישה לבעלה עשויים לשרור חילוקי דעות חריפים וייתכנו לכך סיבות רבות: אולי יש להם דרכים שונות לבצע דברים, אולי הם לא מבינים זה את זה. למעשה, כיוון שגברים ונשים שונים בדרכים רבות כל-כך, יהיו תחומים רבים של סכסוכים פוטנציאליים רק בגלל ההבדלים המגדריים. אם לא די בכך יתכן והם יריבו בשל העובדה שהם באים מרקע והיסטוריה שונים, ויתכן שהם יריבו מסיבה פשוטה בהרבה: לרוב האנשים אין כל מושג איך למנוע את המריבות הללו.

קחו אחריות מלאה

שלום בית – בית שליו שהשלום שורר בו – זה דבר שרק לעתים רחוקות מתרחש במקרה. ברוב המקרים, אנשים צריכים לעשות במודע דברים שישכינו שלום ושלווה בביתם. הם זקוקים לתוכנית שלום. כיוון שמן הנמנע שלא יתעוררו חילוקי דעות, גברים ונשים צריכים להיות מוכנים עם אסטרטגיות המסוגלות למזער מריבות או להמנע מהם כליל. אסטרטגיה אחת שבטוח תעזור: קחו אחריות מלאה.

אל תשאירו את עניין השכנת השלום וההרמוניה לבעל או לאישה. את יוצרת את השלום. אתה מביא אותו. זה נכון לגבי כל אחד משניכם. אם אתם חושבים ש"זה לא פייר", זה בסדר. זה "לא פייר" מהסוג שגורם לבודדים בלבד להיות מיליונרים. בית שליו והרמוני זה דבר ששווה הרבה יותר מכסף וזהב. אם את היא זו שמשכינה שלום בבית – נהדר! זכית בהרבה יותר ממיליון דולר! (יתרה מזאת, חז"ל מלמדים אותנו כי הגמול על השכנת שלום גדול מאוד לא רק בעולם הזה, אלא גם בעולם הבא. לכן, אין ספק שמי שמוכן לקחת אחריות מלאה זוכה מכל הכיוונים ובכל הדרכים).

סרבו לכל הזמנה לריב

כעת, משהסכמתם לקחת אחריות מלאה, תוכלו לעשות את הדבר הבא. כאשר בן או בת זוגכם מקניטים אתכם, המנעו מלהגיב מידית. זה נקרא "לסרב להזמנה לריב". תשובות מיידיות הן כמו בולי עץ המושלכים לאש, הגורמים לגחלים קטנות להפוך ללהבות משתוללות. אולי בן או בת זוגכם עושה טעות (כולנו עושים טעויות לפעמים, לא?) אל תגיבו מיד. עצרו. חכו. בקשו סליחה לכמה דקות וצאו מן הסיטואציה. קחו את עצמכם לאיזה מקום בו תוכלו להרגיש את רגשותיכם, לעשות משהו כדי להירגע ולאחר מכן – לפתח תוכנית פעולה אפקטיבית.

מדוע לבזבז זמן ואנרגיה במריבות? האם לא יהיה טוב בהרבה לעזור לבן או בת זוגכם "לראות את האור"? אך הרי לא תוכלו לעשות זאת באמצעות תגובה מיידית. אתם תזדקקו לאסטרטגיה, לתוכנית פעולה. איך עליך להגיד זאת? מתי עליך להגיד זאת? מה יהיה הדבר שהכי יעזור לסיטואציה? מהו הדבר שיביא לתוצאות הטובות ביותר? כל זה דורש חשיבה רגועה ולא רגשית, לכן אתם תצטרכו לשחרר את רגשותיכם לבד (תנו להם לזרום בחופשיות אבל בשקט, בבדידות, או כתבו אותם ואחר כך קירעו את הנייר, או השתמשו בטכניקה אחרת המוכרת לכם לשחרור רגשות). אם אתם זקוקים לעזרה עם החלק של פתרון הבעיות, בקשו עזרת אדם מקצועי, או עשו תוכנית שנראית לכם הגיונית ונסו אותה בצורה שקטה.

זוהי תוכנית השלום שלכם. לעולם אל תגיבו בצורה מידית. קחו אחריות מלאה על ידי סירוב לכל הזמנה לריב. קחו זמן לחשוב ולפתח אמצעי פעולה שיעצימו את האהבה, את ההרמוניה ואת הנישואין שלכם. ואם הבעיה אינה כה חשובה, פשוט הניחו לה.

התורה אומרת כי "לא מצא הקדוש ברוך הוא כלי מחזיק ברכה... אלא השלום."

 

 

סגולות לשלום בית

 


1. סגולה לברכה שיהא מצויה בביתו, שיהא זהיר בכבוד אשתו, שגם ראינו זאת אצל אברהם שנאמר "ולאברהם היטיב בעבורה" (ספר הסגולות)

2. לקרוא כל יום בפרק קי"ט בתהילים את האותיות "שלום בית" כל אות שמונה פסוקים. (חרבות בשפתותיהם)

3. סגולה לשלום בית שהאישה תתפלל בעת הדלקת הנרות בערב שבת על בעלה וילדיה שיצליחו ויזכו לאור תורה, ושיהיה שלום ואחווה בינה לבין בעלה, כיון שאותה שעה שערי שמים פתוחים לתפלה.

4. סגולה לביטול מחלוקת ומריבות בין בני הזוג - לחפש אחר הכתובה ולמסור אותה לרב הבקי בדיני כתיבת הכתובה שיבדוק אותה אם אין בה טעות. הרבה בעיות שלום בית נגרמות בגלל כתובה שלא נכתבה כהלכה. (סגולות ישראל)

5. כשיש מריבה בין בני הזוג, עליהם לבדוק את כל המזוזות שבביתם, וכתב בספר המרדכי "מובטח אני שכל בית שיש בו מזוזה כהלכתה, אין שד ומזיק יכול לשלוט בו". (מריבות, וויכוחים ואנרגיות שליליות, הם דברים שנגרמים לרוב בשל מזיקים רוחניים שנמצאים בביתו של אדם).

6. כדי להרבות השלום יש להרבות בצדקה. (ליקוטי עצות)

7. להתבונן במה שאמרו רז"ל: "איש ואשה שכינה שרויה ביניהם", ולהתנהג בהתאם למקום קדוש בו שורה השכינה. על כן יש לשמור על הלכות צניעות, ייחוד וטהרת המשפחה – המהווים יסודות חשובים וסגולה לשמירה על זוגיות טובה ושלום בית.

8. סגולה בדוקה ומנוסה לכל דבר ממרן החיד"א: לתרום שמן למאור או צדקה לעילוי נשמתו של רבי מאיר בעל הנס, ולאחר מכן לומר את התפילה הבאה:

הריני מתנדב/ת שמן למאור/צדקה לעילוי נשמתו של רבי מאיר בעל הנס, כדי שהקב"ה בזכות רבי מאיר בעל הנס יצילני לי ולאשתי/ולבעלי בכל חולי ומכל כאב, ונהיה בריאים דשנים ורעננים ושקטים, ויצילנו מכל צרה ומכל מני פורענות, ויאריך ימינו בטוב ושנותינו בנעימים לעבודתו יתברך.

אלקא דְמֵאִיר עֲנֵנִי, אלקא דְמֵאִיר עֲנֵנִי, אלקא דְמֵאִיר עֲנֵנִי, אֶקְרָא לֵאלוקים עֶלְיוֹן לָקל גֹּמֵר עָלָי. כִּי אֵלֶיךָ אֶקְרָא כָּל הַיּוֹם. עָזְרֵנוּ אֱלֹוקי יִשְׁעֵנוּ עַל דְּבַר כְּבוֹד שְׁמֶךָ וְהַצִּילֵנוּ וְכַפֵּר עַל חַטֹּאתֵינוּ לְמַעַן שְׁמֶךָ. עֲשֵׂה לְמַעַן שְׁמָךְ, עֲשֵׂה לְמַעַן יְמִינָךְ, עֲשֵׂה לְמַעַן תּוֹרָתָךְ, עֲשֵׂה לְמַעַן קְדֻשָּׁתָךְ. יִהְיוּ לְרָצוֹן אִמְרֵי פִי וְהֶגְיוֹן לִבִּי לְפָנֶיךָ ה' צוּרִי וְגֹאֲלִי:

9. סגולה מרבי חיים ויטאל זצ"ל:

בעת אמירת שבח "עלינו לשבח" הנאמר בסוף כל תפילה מתרחשת מעלינו המולה של ממש. בעל ה'מטה משה' מגלה לנו שכאשר יהודי אומר "עלינו לשבח" מתקבצים כל הפמליא של מעלה עם הקב"ה, ועומדים לשמוע שבח זה, ואומרים: "אשרי העם שככה לו", ולכן יש לומר שבח זה לאט, מילה במילה, במתינות ובכוונה.

ובספר 'פרי עץ חיים', כותב רבי חיים ויטאל שאחרי סיום הקטע הראשון במילים: "אין עוד", כדאי לעצור (לפני שאומרים "על כן") ולכוון במחשבה על ישועה מבוקשת (כל דבר כולל שלום בית), וזו סגולה בדוקה ומנוסה שהישועה תגיע במהרה.

10. סגולה לחן ולחסד ממרן החיד"א: לומר את התפילה הבאה - 

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם ה' אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלֹוקינו

יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו, שתעשה למען רחמיך ולמען קדושת פסוקים אלו והשמות הקדושים שבהם, ותתננו לאהבה לחן ולחסד ולרחמים בעיני כל רואינו, ויהיו דברינו נשמעים לעבודתך, ויהיו כל מעשינו לשם שמים, ותצליחנו בלימודנו ובכל מעשה ידינו, אמן כן יהי רצון.

 

תפילה לשלום בית
יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ ה' אלוקינו ואלוקי אֲבותֵינוּ אדון השלום מלך שהשלום שלו שתשרה אהבה ואחווה שלום ורעות ביני (פב"פ) לבין בעלי (פב"פ) מעתה ועד עולם והושיענו מהרה למען שמך והגן בעדנו ותצילנו מכל אדם רע ומכל צר ומזיק, וכול היועץ עלינו ועל עמך בית ישראל עצה שאינה טובה ומחשבה שאינה טובה - הפר ובטל עצתו כדכתיב: "עֻצוּ עֵצָה וְתֻפָר דַּבְּרוּ דָבָר וְלֹא יָקוּם כִּי עִמָּנוּ קל" והסר מאיתנו כל מחלוקת קנאה שנאה ותחרות, ובעבור שמך קל שקי בטל מעלינו כל משׂטנים ומקטרגים, בין למעלה בין למטה, ולא יהיה בהם כוח להשׂטין ולקטרג עלינו. ותצוה למלאכיך לעזור לנו ולסיענו כדכתיב: "לֹא תְאֻנֶּה אֵלֶיךָ רָעָה וְנֶגַע לֹא יִקְרַב בְּאָהֳלֶךָ כִּי מַלְאָכָיו יְצַוֶּה לָּךְ לִשְׁמָרְךָ בְּכָל דְּרָכֶיךָ".

אנא ה' קל רַחוּם וְחַנּוּן אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וֶאֱמֶת יוֹצֵר אוֹר וּבוֹרֵא חֹשֶׁךְ עֹשֶׂה שָׁלוֹם וּבוֹרֵא את הכול אַל יהיו עונותינו מונעים הטוב מאיתנו, ותטה את ליבותנו שנכבד אחד את השני ותשרה את שכינתך בנינו, ותהיה בנינו אהבה ואחווה שלום ורעות אורה ושמחה מעתה ועד עולם. וקיים בנו את הכתוב: "הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ" וכן: "יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ".וברכני נא בברכה הכתובה בתורתך: "יְבָרֶכְךָ ה' וְיִשְׁמְרֶךָ, יָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ, יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם". והתמלא ברחמים גדולים עלינו ומלא כל משאלות ליבנו לטובה ולברכה וקיים בבעלי את הכתוב: "וְאַתָּה שָׁלוֹם וּבֵיתְךָ שָׁלוֹם וְכֹל אֲשֶׁר לְךָ שָׁלוֹם" וכן "וְנָחָה עָלָיו רוּחַ ה' רוּחַ חָכְמָה וּבִינָה, רוּחַ עֵצָה וּגְבוּרָה, רוּחַ דַּעַת וְיִרְאַת ה' אָמֵן כן יהי רצון נצח סלה ועד. ה' עֹז לְעַמּוֹ יִתֵּן ה' יְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ בַשָּׁלוֹם.

יִהְיוּ לְרָצון אִמְרֵי פִי וְהֶגְיון לִבִּי לְפָנֶיךָ,ה' צורי וגואלי.