טיפול זוגי, מטפל זוגי

ייעוץ וטיפול זוגי

מה אם הייתי אומר לך שיש מתכון קסם

להכנת מערכת יחסים? אני בטוח שלא תאמינו לי, ולא בכדי!

 

קל לראות כמה מערכות יחסים קשות יכולות להיות. אם הייתה שיטה יעילה לחלוטין למערכות יחסים מאושרות ובריאות בחוץ, בטח מישהו היה אורז את זה ומוכר אותו עד עכשיו, נכון?

 

עד שנוכל לגלות שמתכון של 100% הצלחה מובטח למערכת יחסים מושלמת, נצטרך להסתפק במה שיש לנו - לבנות את כישורי הקשר שלנו, לתקשר בצורה יעילה, לעסוק בפעילויות המשפרות את הקשר שלנו, ולהשתמש בטיפול זוגי כדי להתמודד עם כל אחד מהנושאים הגדולים.

 

המשך לקרוא כדי ללמוד עוד על כל הדרכים הנהדרות הללו לבנות ולקיים מערכת יחסים נהדרת.

מהו טיפול זוגי ומהי יעוץ זוגי?

בדרך כלל "טיפול זוגי" ו"ייעוץ זוגי "משמעות הדבר. אין הבדל ביניהם ברמה הטכנית.

 

ההקשר היחיד בו הוא משנה מה נקרא הפגישה הוא זה חוקי; במקומות מסוימים, עליך להיות בעל הסמכה או רישיון מיוחד לטיפול "טיפול" שקשה יותר להשיג מאשר ההסמכה או הרישיון לעסוק ב"ייעוץ ".

 

בין אם אתם קוראים לזה טיפול זוגי או ייעוץ זוגי, סוג זה של התקשרות עם איש מקצוע מוסמך מספק לזוגות אפשרות לעבוד על הבעיות הקשות ביותר או המאתגרות הרגשית שלהם.

 

בעיות אלה יכולות לנוע בין בעיות תקשורת פשוטות או חילוקי דעות משמעותיים ועד בעיות בנושא שימוש בסמים והפרעות פסיכולוגיות.

בעוד טיפול זוגי יכול להיות דרך נהדרת להתחבר מחדש עם בן / בת הזוג או לתקן את ההבדלים ביניכם, ישנן דרכים רבות לוודא שאתה שומר על הניצוץ בחיים ועל מערכת היחסים הבריאה מבלי לראות איש מקצוע. יש הרבה משאבים בחוץ ששואבים מתיאוריות או מחקרים בטיפול זוגי.

 

אף פעם לא מאוחר מדי (או מוקדם מדי) להתחיל לעשות קצת יותר מאמץ במערכת היחסים שלכם. אם תרצה לשפר את הקשר שלך, בחר אחת או שתיים מהפעילויות והתרגילים שתוארו להלן כדי להתאמן עם בן / בת הזוג.

 

בואו נצלול פנימה!

 

מהן פעילויות היחסים הטובות ביותר לזוגות?

אין פעילות "טובה" אחת שזוגות יכולים לעסוק בהן בכדי לבנות מערכת יחסים בריאה ולהדוף גירושין או פרידה מכיוון שלכל זוג יהיה הנוהג הטוב ביותר שלהם.

 

עבור זוגות מסוימים זה יכול להיות עיסוק בתחביב משותף ביחד, כמו רכיבה על אופניים, משחק משחק אהוב או נגינה יחד. עבור אחרים זה יכול להיות השיחות הארוכות שקיימות לעתים קרובות כשמסתכלים על הכוכבים, על קפה של בוקר או שוכבים במיטה בלילה.

 

לא משנה מהי הפעילות הזו, הדברים היחידים החשובים הם שהפעילות:

 

זה משהו שאתה יכול לעשות יחד

זה משהו שאתה יכול לעשות באופן קבוע

מהנה (או לפחות נעים) לשני בני הזוג,

דבר שמאפשר לך לתקשר בצורה בריאה ופרודוקטיבית.

 

 

ארבעת הקריטריונים האלה לא מצמצמים מאוד את עולם הפעילויות, וככה זה אמור להיות. המרשם למערכת יחסים טובה לזוג אחד עשוי לא לעבוד אצל זוג אחר, ולהיפך. כל מערכת יחסים היא ייחודית ויש להעריך אותה ולעמוד בה כחיבור הייחודי שהיא.

 

אם אתה חושב על איזו פעילות עשויה להתאים לך ולבן / בת הזוג שלך, ארבעת התרגילים הבאים עשויים להיות מקום טוב להתחיל בו.

 

1. שוברי קרח

 

הפעילות הנאמנה הישנה להפגישת אנשים - שוברי קרח! אני בטוח שאתה זוכר את אלה מבית הספר, מהאימונים או מהקשר אחר שבו זרים נאלצים לקיים אינטראקציה או לעבוד יחד. הפעם, לא תצטרך לשבור את הקרח עם זר; במקום זאת, תכיר את בן / בת הזוג שלך קצת יותר טוב.

 

אפילו אם אתה חושב שאתה יודע כל מה שיש לדעת על בן / בת הזוג שלך, לשאול אותם כמה שאלות על פורצי קרח מהנה אמור להפיק לפחות עובדה אחת או שתיים חדשות על בן / בת הזוג שלא ידעת קודם.

 

נסה לשאול אותם שאלות כמו:

 

ספר לי משהו מוזר על עצמך.

ספר לי את טעם הגלידה האהוב עליך.

ספר לי אנקדוטת ילדות אקראית להפליא  

 

אל תהסס לקבל הצעות או רעיונות של שוברי קרח בפועל לתרגיל זה.

 

השתמש בתרגיל זה בכל פעם שאתה מרגיש צורך להתחבר קצת יותר לבן / בת הזוג שלך ולהיות מוכן ללמוד כמה דברים חדשים ומעניינים!

 

2. משחק האמת

 

למרות שאולי אתה נהנה לצפות במשחקי הכס עם האחר המשמעותי שלך, סליחה - זה לא עומד בארבעת הקריטריונים! עם זאת, אתה יכול לעבוד במשחק מסוג אחר - משחק האמת.

 

במשחק זה כל שעליך לעשות הוא לשאול את בן זוגך שאלות ולענות על שאלות בן זוגך בכנות. המטרה הבלעדית של משחק זה היא לשפר את הקשר שלכם, כך שתוכן השאלות יכול לנוע בין הנושאים הקלים ביותר (תוכנית טלוויזיה אהובה או ריסוק ידוענים) לכבד ביותר (הפחד או התשוקה הכי גדולים, משמעות החיים).

 

לדוגמה, אתה יכול לשאול את בן זוגך שאלות כמו:

 

מה הפחד הכי גדול שלך?

אם היית יכול להיות בכל מקום בעולם כרגע, איפה היית ולמה?

מה זיכרון ילדות חביב שקרוב לליבך?

איזה שיר באמת מדבר אליך?

מיהו מישהו שמעורר אותך?  

 

משחק פשוט זה יכול לגרום לך ולבן / בת הזוג שלך לחלוק פרטים אינטימיים ומשמעותיים זה עם זה, לשפר את הקשר שלך ולבנות את מערכת היחסים שלך.

 

3. מניות מוסיקה

 

מוזיקה יכולה להיות חוויה אישית עמוקה ומשמעותית מאוד - כזו שיכולה להיות קשה לחלוק עם אחרים. אמנם זה עלול לגרום לך להרגיש פגיע באופן גורף לחלוק משהו כל כך אישי עם בן / בת הזוג שלך, אבל זה סיכון שיכול להשתלם בצורה ענקית. התגמול עשוי להיות מערכת יחסים עמוקה וקשורה יותר עם בן / בת הזוג, דבר שבוודאי שווה את הסיכון!

 

קח קצת זמן לחשוב עליו ולהאזין לחלק מהמוזיקה האהובה עליך. מצא שירים שמהדהדים את סיפור חייך האישי, הציג את אישיותך, או ביטא כמה מהאמונות העמוקות ביותר שלך. שתף את השירים האלה עם בן / בת הזוג שלך, יחד עם הסבר כיצד השיר קשור אליך ומדוע בחרת בו כדי לשתף אותו או אותה.

 

התרגיל האישי ביותר הזה יכול להותיר אותך ואת בן / ת הזוג שלך תובנות טובות יותר זו על זו, אל עצמך ועל מערכת היחסים שלך 

 

4. החלף ספרים

 

פעילות אישית (ואולי גם מפחידה) היא להחליף ספרים עם חבריך

החלפת ספרים כתרגיל טיפולי

מה שאתה אוהב לקרוא עשוי להעביר מסרים חשובים לגבי מי שאתה ומה שאתה מעריך לבן / בת הזוג שלך ולהפך. לא משנה כמה אתה מכיר את בן / בת הזוג, תרגיל זה יכול לחשוף משהו עליהם שמעולם לא הכרת.

 

קריאת הספר האהוב עליהם זה כמו להכניס צוהר לתודעה של בן / בת הזוג; זה נכון במיוחד במקרה של ספר מועדף ארוך או ספר מילדות.

 

צלילה למשהו שהשפיע בצורה עמוקה על בן / בת הזוג בכמה מהשנים המעצבות ביותר שלהם היא דרך פנטסטית ליצור קשר עמוק יותר.

למה לצפות בטיפול זוגי
טיפול זוגי יתחיל בדרך כלל עם כמה שאלות ראיון סטנדרטיות הנוגעות להיסטוריה של הקשר, כמו גם בדיקה מסוימת במשפחת המוצא, הערכים והרקע התרבותי של כל אחד מבני הזוג. המטפל עשוי להשתמש בפגישות הראשונות להתערבות משבר במידת הצורך.

לאחר מכן המטפל הזוגי יסייע לבני הזוג בזיהוי הנושא אשר יהיה במוקד הטיפול, קביעת יעדי הטיפול ותכנון מבנה לטיפול.

בשלב הטיפול המטפל יעזור לבני הזוג לקבל תובנות לגבי הדינמיקה ההתייחסותית השומרת על הבעיה, תוך כדי שהוא מסייע לשני בני הזוג להבין כל אחד מתפקידם באינטראקציות הלא תפקודיות. זה יעזור להם לשנות את האופן בו הם תופסים את הזוגיות ואחד את השני.

למרות שלצורך תובנה חשוב, היבט מכריע אחר בטיפול זוגי כרוך בפועל בשינוי התנהגויות ודרכי אינטראקציה זה עם זה. מטפלים זוגיים מקצים לרוב לשותפים שיעורי בית כדי ליישם את הכישורים שלמדו בטיפול על האינטראקציות היומיומיות שלהם.

מרבית הזוגות יכולים להתרחק מטיפול זוגי לאחר שנצברו תובנות לגבי דפוסי יחס, הגברת הביטוי הרגשי ופיתחו את הכישורים הדרושים לתקשורת ולפתרון בעיות עם בני זוגם בצורה יעילה יותר.

על מי לשקול טיפול זוגי?
טיפול זוגי מועיל לכל סוג של מערכת יחסים, כולל:

יחסים ישרים או הומואים
יחסים בין גזעיים
קשרים צעירים או צעירים במכללה
מערכות יחסים עם פער גילאים גדול
מערכות יחסים שנמצאות בכל שלב, כולל היכרויות, מאורסים או נשואים
לדוגמה, זוג מאורסים לאחרונה עשויים למצוא ייעוץ לפני הנישואין הזדמנות לא יסולא בפז להתמודד עם ציפיות לזוגיות לפני שהם מתחתנים. זוג אחר, ביחד 25 שנה, עשוי לגלות שטיפול זוגי הוא דרך יעילה עבורם להחזיר תחושת התרגשות ורומנטיקה במערכת היחסים שלהם.

טיפול זוגי יכול לפתור בעיה עכשווית, למנוע החמרה של בעיות או פשוט לספק "בדיקה" לזוג מאושר שחווה תקופת מעבר או לחץ מוגבר. תחומי הדאגה הנפוצים בהם מטפלים בטיפול זוגי כוללים סוגיות עם כסף, הורות, מין, בגידה, חמות, בעיות בריאות כרוניות, עקרות, הימורים, שימוש בחומרים, מרחק רגשי וסכסוך תכוף.

מדוע זוגות מתעכבים בקבלת טיפול?
לרוע המזל, זוגות רבים מנסים טיפול זוגי כאשר כבר נגרם נזק משמעותי. דפוסי ההתייחסות הלא-אדפטיבית כבר התבצרו, הקשר הרגשי בין בני זוג נחלש בצורה קשה ויש רמה גבוהה של תרעומת בגלל סכסוכים שלא נפתרו בעבר. הרשימה יכולה להמשיך.

מחקרים מראים כי הזוג הממוצע אינו מרוצה במשך שש שנים לפני שהם פונים לייעוץ זוגי.

זה לא אומר שטיפול זוגי לא יכול להיות יעיל לפתור בעיות כה ארוכות שנים. עם זאת, מדובר במאמץ הרבה יותר מאתגר ולוקח זמן, הדורש מחויבות רבה ומאמץ מצד שני בני הזוג.

תפיסות שגויות לגבי טיפול זוגי ומטרתו יכולות גם למנוע מבני הזוג לבקש עזרה מוקדם יותר. יש שסבורים שטיפול זוגי נועד רק לנושאים רציניים מאוד המשפיעים על מערכת יחסים, כולל בגידה או התמכרות. אחרים עשויים לראות בכך מאמץ אחרון לפני שהם מקבלים את ההחלטה לסיים את הקשר.

יש הרואים בכך דרך לאלץ את בן / בת הזוג להשתנות מכיוון שהם "הבעיה". אנשים רבים אינם מודעים ליתרונות הטיפול הזוגי בטיפול במגוון רחב של סוגיות יחסיות. הם לא יודעים עד כמה זה יכול להיות מכשיר בשיפור שביעות הרצון הכללית של מערכות היחסים המשפיעות על בריאות הנפש האישית.

במה שונה טיפול זוגי מקוון מטיפול זוגי מסורתי?
ב- מרכז לקבלה ורוחניות אנחנו לא רק עושים מהפכה בדרך שבה מטפלים תרגלו טיפול זוגי. אנו גם מבקשים להפחית את הסטיגמה של קבלת ייעוץ זוגי ולהפוך את הטיפול הזוגי לנגיש יותר ובמחיר סביר.

לטיפול זוגי מקוון יש מספר יתרונות שלא ניתן להשיג בטיפול זוגי מסורתי פנים אל פנים. ראשית, יש את ההזדמנות לתקשורת הרבה יותר בהינתן היכולת לשתף כמה שרוצים, ללא הפרעות. היכולת לעבד את מחשבותיו של עצמך לפני שמסרים אותם ולשתף אותם בחדר הטיפול מביאה לכך ששותפים מתקשרים בצורה מתאימה ויעילה יותר.

הפורמט גם מספק לכל אחד מבני הזוג את הזמן והמרחב לעבד את תגובתו של בן זוגו ולהרהר במה שהם "שמעו" ולא להתמקד רק במה שהם הולכים לומר. ישנם אנשים שמגלים שהם יכולים להסביר את עצמם טוב יותר באמצעות כתיבה. לאחר מכן זה יכול לאפשר ביטוי רגשי פתוח יותר וכנה, הגברת האינטימיות בקרב בני הזוג.

שיטה זו של טיפול זוגי היא גם אידיאלית עבור זוגות בהם אחד מבני הזוג או שניהם לעתים קרובות מטיילים או שיש להם לוחות זמנים שונים מאוד ואינם מסוגלים לתאם זמן להשתתף בפגישות טיפול זוגיות יחד. כמו כן, זוגות עם ילדים המתקשים למצוא טיפול בילדים יכולים להפיק תועלת רבה מהנגישות של המרכז לקבלה ורוחניות.

טיפול זוגי אף אינו מכוסה בדרך כלל על ידי תוכניות ביטוח בריאות רבות, ויכול להיות יקר למדי עבור משפחות רבות לאחר מספר פגישות בלבד. הטיפול הזוגי המקוון של המרכז לקבלה ורוחניות. יכול להוות אלטרנטיבה הרבה יותר משתלמת. גם כי פורמט זה מאפשר שיחות יצרניות הרבה יותר, מה שמביא להתקדמות מהירה הרבה יותר בטיפול.