דיכאון-חרדה-יאוש

מהו דיכאון?
16 מיליון אמריקאים נאבקים בשנה עם דיכאון, מחלה שמגיעה בצורות-מן רבי דיכאון מג'ורי כדי דיסתימיה לבין דיכאון עונתי. בנוסף, פרקים דיכאוניים הם תכונות של הפרעה דו קוטבית . דיכאון הוא מחלה הפוגעת יותר ויותר באנשים ברחבי העולם, ומפריעה לריכוז , מוטיבציה והיבטים רבים אחרים בתפקוד היומיומי.

דיכאון הוא הפרעה מורכבת, המערבת מערכות רבות בגוף, כולל מערכת החיסון, או כגורם או כתוצאה. זה משבש את השינה וזה מפריע לתיאבון , במקרים מסוימים גורם לירידה במשקל, אצל אחרים בעלייה במשקל. בגלל המורכבות שלו, הבנה מלאה של דיכאון הייתה חמקמקה.

דיכאון מלווה לעתים קרובות בחרדה . מחקרים מצביעים על כך שלא רק שני התנאים מתרחשים יחד, אלא שהם חופפים דפוסי פגיעות גנטיים.

למדענים יש הוכחות לכך שרגישות לדיכאון קשורה גם לתזונה , הן ישירות - דרך צריכה בלתי מספקת של חומרים מזינים כמו שומנים אומגה 3 - ובעקיפין, דרך מגוון החיידקים המאכלסים את הבטן. כמובן שדיכאון כרוך במצב הרוח ובמחשבות כמו גם בגוף, והוא גורם לכאבים גם לאנשים הסובלים מההפרעה וגם לאלה שאכפת להם מהם. דיכאון נפוץ יותר ויותר אצל ילדים.

אפילו במקרים החמורים ביותר, דיכאון ניתן לטיפול רב. לעתים קרובות המצב הוא מחזורי, וטיפול מוקדם עשוי למנוע או למנוע את התרחשותם של פרקים חוזרים.

מחקרים רבים מראים כי הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי , המטפל בדפוסי חשיבה בעייתיים, עם או בלי שימוש בתרופות נגד דיכאון . בנוסף, עדויות מצטברות במהירות שמדיטציה של מודעות ראשית רגילה , בפני עצמה או בשילוב עם טיפול קוגניטיבי, יכולה לעצור דיכאון לפני שהיא מתחילה על ידי ניתוק יעיל של תשומת הלב מהמחשבות השליליות החוזרות על עצמן שלרוב מביאות את תנועת הספירלה כלפי מטה. 
מהם סימני הדיכאון?
.לא כל מי שנמצא בדיכאון חווה כל סימפטום. יש אנשים שחווים כמה תסמינים, חלקם רבים. חומרת התסמינים משתנה בין אנשים ומשתנה גם לאורך זמן.

דיכאון כרוך לעתים קרובות במצב רוח עצוב, חרד או ריק, רגשות של חוסר תקווה או פסימיות , ורגשות אשם , חוסר ערך או חוסר אונים. זה יכול להיות כרוך גם באובדן עניין או הנאה מתחביבים ופעילויות שנהנו בעבר, כולל סקס . ירידה באנרגיה, עייפות או תחושת "האטה" נפוצים גם הם, כמו גם חוסר שקט, עצבנות וקשיי ריכוז, זיכרון או קבלת החלטות. לרבים הסובלים מדיכאון יש מחשבות על מוות או התאבדות.

אנשים הסובלים מדיכאון עלולים לחוות שיבושים בשינה ( נדודי שינה , התעוררות בבוקר מוקדם או שכיחות יתר) ובהתנהגות האכילה (שינויים בתיאבון, ירידה במשקל או עלייה).

תסמינים גופניים מתמידים עשויים לכלול כאבי ראש, הפרעות עיכול וכאבים כרוניים .

מה גורם לדיכאון?
אין שום גורם ידוע לדיכאון. במקום זאת, ככל הנראה זה נובע משילוב של גורמים גנטיים, ביולוגיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. חוויות שליליות משמעותיות - טראומה , אובדן של אדם אהוב, מערכת יחסים קשה או כל סיטואציה מלחיצה המציגה את יכולת ההתמודדות - עשויה לעורר אפיזודה דיכאונית. פרקים דיכאוניים עוקבים עשויים להופיע עם או בלי טריגר ברור.

דיכאון אינו תוצאה אינהרנטית של אירועי חיים שליליים. יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך שרק כאשר אירועים כאלה מביאים תנועה מופרזת של מחשבות נפש ודפוסי חשיבה שליליים, במיוחד על עצמו, מצב הרוח נכנס לסחרור כלפי מטה.

מחקרים המשתמשים בטכנולוגיות הדמיית מוח, כגון הדמיית תהודה מגנטית (MRI), מראים כי מוחם של אנשים הסובלים מדיכאון נראה שונה מזה של אנשים ללא דיכאון. נראה כי חלקי המוח האחראים לוויסות מצב הרוח, חשיבה, שינה, תיאבון והתנהגות מתפקדים בצורה לא תקינה. לא ברור אילו שינויים שנראו במוח עשויים להיות הגורם לדיכאון ואילו מהם ההשפעה.

סוגים מסוימים של דיכאון נוטים להופיע במשפחות, מה שמרמז עלולה להיות פגיעות גנטית כלשהי בהפרעה.
כיצד מטפלים בדיכאון?
דיכאון, אפילו המקרים החמורים ביותר, הוא הפרעה שניתן לטפל בה מאוד. בדומה למחלות רבות, ככל שהטיפול יכול להתחיל מוקדם יותר, כך הוא יעיל יותר, כך גדל הסיכוי שניתן למנוע הישנות.

טיפול מתאים לדיכאון מתחיל בבדיקה גופנית על ידי רופא. תרופות מסוימות, כמו גם מצבים רפואיים מסוימים כמו זיהומים נגיפיים או הפרעה בבלוטת התריס, יכולים לגרום לאותם סימפטומים כמו דיכאון ויש לשלול מהם. על הרופא לשאול לגבי שימוש באלכוהול וסמים, והאם המטופל חושב על מוות או התאבדות.

לאחר האבחון ניתן לטפל באדם הסובל מדיכאון במספר דרכים. הטיפולים הנפוצים ביותר הם תרופות ו פסיכותרפיה . מחקרים רבים מראים כי פסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית היא יעילה ביותר, לבד או בשילוב עם טיפול תרופתי.

פסיכותרפיה נותנת מענה לדפוסי החשיבה הנוטלים דיכאון, ומחקרים מראים שהיא מונעת הישנות. טיפול תרופתי מועיל לרוב בהקלה על תסמינים, כמו חרדה קשה, כך שאנשים יכולים לעסוק בפסיכותרפיה משמעותית.
זני דיכאון
דיכאון לובש בדרך כלל אחת משתי צורות עיקריות. דיכאון חד קוטבי הוא מה שרוב האנשים מתכוונים אליו כשמדברים על דיכאון: מצב בלתי פוסק של עצב, אדישות או חוסר תקווה ואובדן אנרגיה. לפעמים זה נקרא דיכאון מז'ורי.

דיכאון דו קוטבי, או הפרעה דו קוטבית, הוא מצב המסומן בתקופות של דיכאון ותקופות של מאניה באנרגיה גבוהה ; אנשים מתנדנדים בין שני הקטבים של מצבי הרוח, לפעמים במהלך ימים, לפעמים לאורך שנים, לעיתים קרובות עם תקופות יציבות בין לבין. 

לידתו של תינוק יכולה לעורר שינויי מצב רוח או לחשי בכי בימים או שבועות שלאחר מכן, מה שנקרא בלוז התינוק. כאשר התגובה חמורה וממושכת יותר, היא נחשבת לדיכאון לאחר לידה , מצב הדורש טיפול מכיוון שהוא יכול להפריע ליכולת הטיפול בילוד.

דיכאון יכול להתרחש גם בעונתיות, בעיקר בחודשי החורף שבהם מחסור באור השמש. ידוע כהפרעה רגשית עונתית , או SAD, לעתים קרובות הוא משופר על ידי חשיפה יומית לסוגים ספציפיים של אור מלאכותי.

מחשבות אובדניות עולות במקרים רבים עם פרקים דיכאוניים, וזו הסיבה שחשוב להיות מודע לסימנים אם אתה או אדם אהוב חווים הפרעה במצב רוח ממושך.

דיכאון ובריאותך
אמריקאים אובססיביים לאושר , ובכל זאת אנו מדוכאים יותר ויותר: כ -15 מיליון אמריקנים נלחמים בהפרעה, והמספר ההולך וגדל מהם הם צעירים.

עוגמת נפש קשה לבריאותך. לאנשים הסובלים מדיכאון יש סיכון גבוה פי שלושה לחוות אירוע לב. למעשה, דיכאון משפיע על כל הגוף. זה מחליש את המערכת החיסונית, מגביר את הרגישות לזיהומים נגיפיים, ועם הזמן, אולי אפילו סוגים מסוימים של סרטן - טיעון חזק לטיפול מוקדם בדיכאון. זה מפריע לשינה, מוסיף לתחושות של עייפות, מרכיב בעיות של מיקוד וריכוז ובדרך כלל מערער את הבריאות.

הסובלים מדיכאון חווים גם שיעורים גבוהים יותר של סוכרת ואוסטאופורוזיס. לפעמים הדיכאון מתבטא במצב רוח נמוך מתמשך, מצב המכונה דיסטמיה. זה בדרך כלל מסומן על ידי תקופות ארוכות של שנים של אנרגיה נמוכה , הערכה עצמית נמוכה ויכולת מועטה לחוות הנאה.
לחיות עם דיכאון
כולם חווים מצב רוח כחול מדי פעם. עם זאת דיכאון קליני הוא חוויה נרחבת יותר של השמעה שלילית חוזרת ונשנית, השקפה עגומה וחוסר אנרגיה. זה לא סימן לחולשה אישית או מצב שניתן לרצות או לאחל לו. אנשים עם דיכאון לא יכולים רק "להתגבר ביניהם" ולהשתפר.

זה לא עוזר כשיש לחצים גוברים בחיים המודרניים. יש דגש על הישגיות בגיל הרך על חשבון משחק חופשי, מעבר תרבותי ממגע חברתי ישיר לעבר חיבור אלקטרוני והתמקדות בעושר חומרי על חשבון חוויות עשירות ומגע חברתי. כולם ממלאים חלק.

עם זאת, ישנן עדויות לכך שכאב כמו הדיכאון, הוא משרת מטרה חיובית, ומביא עמו דרכי חשיבה שמאלצות את הסובלים להתמקד בבעיות כהקדמה לפתור אותן. למעשה, חוקרים מסוימים משערים כי דיכאון יכול לעזור להניע אדם למודעות עצמית נחוצה.