דמיון מודרך לילדים

הילדים של ימינו עומדים בפני עומס חושי. מגיל צעיר, בידור ומידע פשוט נראו במרחק קליק משם - טלוויזיה, סרטים, משחקי וידאו, אינטרנט, טלפונים סלולריים, ספרים אלקטרוניים וגאדג'ט טכנולוגי אחר.


אף על פי שהטכנולוגיה הפכה לפעילות פנאי, היא ממריצה יתר על המידה את חושינו, מפחיתה את הקשר האישי שלנו ומפחיתה את כמות האימונים שאנו עוסקים בה - הכל חוץ מרגיעה.


למרות שהורים עשויים להגביל את זמן המסך של ילדיהם, אנו מופגזים ללא הרף על ידי מידע וטכנולוגיה. היותנו כל כך מחוברים מכוונת אותנו ומרחיקה אותנו מחיבור לעצמנו זה לזה.


למרות מיטב המאמצים שלנו ליצור אורח חיים מאוזן, מתח זוחל לחיי היומיום שלנו. כך שרבים מאיתנו מוגזמים מדי ומתוזמנים יתר על המידה. ילדינו אינם יוצאים מהכלל. מבוגרים עשויים שלא להבין עד כמה ילדינו לחוצים.


העולם נעשה מורכב יותר וזה כבר לא רק לחצי בית ספר ועמיתים שמשפיעים על ילדים. זמן המשחק החופשי פחת כששפע של פעילויות חוץ-לימודיות קופצים למילוי כל רגע פנוי.


ילדים נחשפים לסיקור חי של אסונות טבע, מלחמות ותקשורת שלילית אחרת העלולים לעורר דאגה ולחץ בקרב ילדים. לכן אין זה מפתיע שהפרעות הקשורות בחרדה בקרב ילדים ובני נוער נמצאים במגמת עלייה.


ילדים, במיוחד צעירים יותר, אינם מסוגלים לזהות רגשות מתח וחרדה באותה קלות כמו מבוגרים. הם עלולים לא לחבר את כאבי הבטן, כאבי הראש, חוסר השקט או הרגזנות כתסמיני חרדה. תלוי בגילו של הילד וביכולתו הקוגניטיבית, רגשות עשויים להיות רעיון קשה לתפיסה מכיוון שהם מושגים כה מופשטים.

ניתן להבין בקלות תחושות כמו עצוב ומאושר, אך קשה יותר להמחיש אכזבה, תסכול, צער וחרדה. מכיוון שרגשות יכולים להיות מבלבלים ומטעים, עזרה לילדך להזדהות ולהתחשב ברגשותיו תעזור לו לנווט בזמנים קשים.


ניתן להציג טכניקות דמיון מודרך לילדים בגיל צעיר, אשר יסייעו להם לפתח מודעות עצמית ושליטה על רגשותיהם.


היתרונות של דמיון מודרך לילדים

דרך טבעית להכיר לילדים את המודעות היא באמצעות דמיון מודרך .


דמיון מודרך הוא תהליך מדיטטיבי שמשתמש בהדמיה ודמיון בכדי להביא מודעות לחיבור גוף-נפש.


ילדים יכולים לגשת בקלות לתהליך ריפוי זה מכיוון שהם מעוררי דמיון באופן טבעי. על ידי הרפיה לתוך סיפור חייהם

רוכשים כלים להתמודד עם לחץ, כאב או רגשות קשים. זו דרך נפלאה להתחבר לילדכם כאשר הם לומדים להקשיב

לחכמה הפנימית שלהם ולגשת לכוח הריפוי שלהם.


דמיון מודרך יכול להועיל למגוון נושאים וניתן להתאים את התהליך כך שיתאים לצרכים הספציפיים של ילדכם. זה יכול לעזור להפחית את הלחץ אצל כל הילדים, אבל זה יכול גם לעזור בסוגיות ספציפיות כמו בעיות שינה, חרדת בחינות,

ויכוחים מרגיזים מבית הספר או מחלה. זה יכול לשפר את כישורי ההתמודדות, לעודד הערכה עצמית, להגביר את היצירתיות ולהגביר את המערכת החיסונית.

לבעיות חמורות יותר, דמיון מודרך מוכר כסוג של טיפול בחרדה, דיכאון, ליקויי למידה, הפרעת קשב, ועוזרים למטופלים להתכונן לניתוחים והליכים.


דמיון מודרך, שנחשב במשך שנים לטיפול אלטרנטיבי, זוכה לקבלה רחבה בעולם הרפואי והמדעי.

הפסיכולוגיה היום דיווחה על מחקר שפורסם ב- Journal of Pediatrics ,שמצא כי דמיון מודרך

מפחית משמעותית את כאבי הקיבה הכרוניים בילדים.


במחקר זה, 30 ילדים עם כאבי בטן כרוניים האזינו לתקליטורי דמיון מודרך במשך שמונה שבועות; 63.1 אחוזים חוו ירידה משמעותית בכאבים שלהם לעומת 26.7 אחוזים בלבד בקבוצת הביקורת שקיבלו טיפול רפואי מסורתי בלבד.


הערה צדדית מעניינת למחקר זה הייתה התאמה מוחלטת של הילדים - כולם נהנו להאזין לתקליטורי הדימויים המודרכים עד כדי כך שכולם רצו להשלים את המחקר.


מחקר נוסף מראה כי תרגול של דמיון מודרך יכול ליצור מסלולי עצבים חדשים ולחזק התנהגויות חיוביות. המוח שלנו לא יכול להבחין בין אירועים אמיתיים לאירועים מדומיינים.


כשאתה מדמיין את עצמך במצב שלך המוח שלך משחרר ביוכימיקלים על סמך הרגשות שלך כלפי האדם או האירוע. לדוגמה, זכור ויכוח סוער ישחרר הורמוני לחץ בגופך. תוך התמקדות באדם אוהב או חוויה משמחת תגביר את רמות האנדורפינים והסרוטונין, ויגרום לך להרגיש רגוע וחיובי יותר.