כיצד להגן על עצמך מפני קללת העין הרעה העתיקה

כיצד להגן על עצמך מפני קללת העין הרעה העתיקה

אפילו אלה שלא שמעו על "עין הרע" יכירו ככל הנראה תכשיטים או קישוטים לבית שנועדו להרחיקם. למרבה האירוניה, הדרך להימנע מזעם של עין הרע עשויה להיות לענוד עין המסוגלת לנטרל אותה. קללת עין הרע לא רק מתקיימת אלפי שנים, אלא פופולארית בכל רחבי תרבויות רבות ברחבי העולם. אמונה טפלה זו מעולם לא נפלה מהאופנה והיא עדיין פופולארית בכל מקום.

תולדות עין הרע

שראשיתה Cl assical העתיקה , את מקורותיו של "העין הרעה" ניתן למצוא בתרבויות מזרח ים תיכונות עתיקות, והפניות מופיעות טקסטים רבים שנכתבו על ידי הסיודוס, קאלימאכוס, אפלטון, דיודורוס סיקולוס, תיאוקריטוס, פלוטרכוס, הליודורים, פליניוס הזקן , ואולוס גליוס - כל מי שניסה לתאר ולהסביר את כוחו.


עין הרע צברה הדים במהלך מאות השנים, נדחפה מהתקופה הקלאסית לתקופה היוונית-רומית. אבל אפשר לייחס את התפשטותה על פני יבשות לקידומה של האימפריה הרומית, שזרעה את שאר אירופה וכמה אזורים באסיה בתרבותה. בתקופת שלטונו של אלכסנדר מוקדון, השתרש עין הרע במזרח התיכון ובאפריקה , לפני שהמתיישבים האירופאים הסתעו לאמריקה ומעבר לה, והשתילו את הפחד מעין הרע ברחבי העולם החדש.

משמעות עין רעה

החשש הוא שאפשר להשליך את עין הרע על האדם במובן המילולי ביותר, דרך מבט נוקב. היו אפילו השערות שהפילוסוף הגדול סוקרטס היה בעל עין הרע מכיוון שהוא נוטה לבהות. חסידיו התפרסמו בכינוי "בלפדאימונים", מילה שמשמעותה "מבט שד" - וזה לא בגלל שהם הטילו את עין הרע, אלא בגלל שנחשבו שהם תחת השפעת סוקרטס.


מי שמשליך את עין הרע, נאלץ רק לתת לאדם אחר או להתנגד למראה מגעיל - ואם לא נשמר המקבל הוא או היא חושבים לטרף את השפעותיו. ההשפעות נחשבות לרציניות מאוד , ומקבל עין הרע עשוי לחוות כל דבר מאובדן תיאבון ועד מוות; אם הוא מושלך על חפץ, האובייקט הזה עלול להישבר או לתקלה.


מי יכול ללהק את העין הרע?

עין הרע יכולה להיות מושלכת על ידי כל אחד, בין אם אותו אדם מודע לכך שהוא או היא מטילים אותה. עם זאת, המניע הוא בדרך כלל קנאה, והקורבן הוא בדרך כלל מי שהשיג שבח מוגזם, הון או הצלחה.


במילים של הליודורוס הגדול מארנסה , "כשמישהו מסתכל על מה שמצוין בעין קנאה, הוא ממלא את האווירה שמסביב באיכות מזיק, ומעביר את הנשיפה החנוכית שלו לכל מה שהוא הכי קרוב אליו."


הגנת עיניים רעות

לכל קללה יש תרופת נגד - ועין הרע אינה שונה. הקסמים האפוטרופיים הושמכו מאוד על ידי אלה המחפשים להיפטר מעין הרע, ולעיתים קרובות הם בדרך של קסמי דוחה. קסמי נבדלים זה מזה במראה מתרבות לתרבות.


כמה דוגמאות הן כדלקמן:


אלה שבמסורת היוונית והטורקית דומים לרוב לקסם עיניים מזכוכית כחולה ונקראים "נצאר בונקוגו" או "נצאר בונצ'וק".


המצרים שמרו על עצמם בעין המזוהה של הורוס, או "הוודיג'ט" או "אוג'את", והם בדרך כלל עשויים מפאייה מזוגגת כחולה או סטייטיט.


במזרח התיכון, "חמסה" או "חמש" נלבשים לעתים קרובות כתכשיטי מתכת, הדומים כיד שחרוטה בתפילות.


במקסיקו, "ojo de venado", זרע קטניות חום בצורת עין נלבש או תלוי מעל כל חפץ שיש להגן עליו.בנוסף, ניתן להדוף את עין הרע באמצעות פעולות או מחוות שונות, כמו לירוק על אדם שחווה מזל טוב, לבצע תנועות מסוימות כלפי האדם המפיל את עין הרע, לבצע טקסים שונים או לומר תפילות מסוימות .


הצהרת אופנה או ההגנה האולטימטיבית

עין הרע מוזכרת בטקסטים נוצריים, יהודיים ומוסלמים כמו גם ביצירות ספרותיות מפורסמות רבות. בשינה משלי 23: 6, התנ"ך מזהיר , "תאכל אתה לא הלחם של אותו כי אררה עין רעה, לא רצון אתה בשרים וחינניים."


אף על פי שסקר חוצה תרבויות משנת 1976 שערך הפולקלור ג'ון רוברטס מצא כי 36 אחוז מתרבויות העולם מאמינים בעין הרע, איכשהו קמעים, קמע וכל מיני תכשיטים נלבשים עכשיו יותר מתמיד בהיסטוריה. רק הלובש יודע בוודאות אם זה כדי להדוף את הרוחות הרעות או להישאר בראש הצהרה אופנתית רב שנתית - או אולי קצת משניהם.
0 צפיות