מדע העושר או למה כולם רוצים להיות עשירים

היי חברים וחברות היום רציתי לשתף במחשבה שעלתה בי והיא למה אנחנו רוצים להיות עשירים ?

במדיה אנחנו חווים אין ספור סיפורי הצלחה לכאורה,ככה תהיו עשירים,אבא עשיר אבא עני ועוד הרבה מומחים למדע העושר והמחשבה על כך הכתה בי למה אדם רוצה להיות עשיר או כמה זה נקרא עשיר ?

אמרו חז"ל אין אדם עוזב את העולם וחצי תאוותו בידו,הכוונה שכמה יש לאדם לעולם לא מספיק לו ! אך חכמי ישראל כתבו גם כָּל הָאֵבָרִים תְּלוּיִים בַּלֵּב, וְהַלֵּב תָּלוּי בַּכִּיס, וְלָכֵן נדרים ז' ע"ב. הָעֲנִיּוּת חֲשׁוּבָה כְּמִיתָה, מדרש רבה שמות ל"א, י"ב, ראה שם שאיוב אמר להקב"ה: רבונו של עולם! מקבל אני על עצמי כל ייסורין שבעולם ולא עניות. וע"ש המשך הדברים. וְקָשָׁה מִכָּל יִסּוּרִין שֶׁבָּעוֹלָם, עירובין מ"א ע"א. וּמַעֲבִירָה אֶת הָאָדָם עַל דַּעְתּוֹ וְעַל דַּעַת קוֹנוֹ. לְפִיכָךְ יִרְאֶה אָדָם לָדַעַת כֵּיצַד לִשְׁמֹר אֶת מָמוֹנוֹ, וּלְנַצְּלוֹ לַעֲבוֹדַת הַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ כָּרָאוּי, וִיקֻיַּם בּוֹ הַפָּסוּק: קהלת ז',י"ב. "בְּצֵל הַחָכְמָה בְּצֵל הַכָּסֶף". אם כך אנו מבינים שהכסף אכן חשוב ועניות זאת מחלה אך חייב אדם לשמור על האיזון ובאחד הפלפולים עם ד"ר ידוע לקבלה אמר הוא שעלינו לעשות הכול להיות עשירים וכאשר כתבתי לו בתגובה שהכול כתוב לאדם מראש השנה עד ראש השנה ואף הבאתי ציטוטים מפרשת עקב (י"א, י"ב) אֶרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹקֶיךָ דֹּרֵשׁ אַתָּה תָּמִיד עֵינַי ה' אֱלֹקֶיךָ בָּהּ מֵרֵשִׁית הַשָּׁנָה וְעַד אַחֲרִית שָׁנָה.

עַל אַף שֶׁתּוֹרָתֵנוּ הַקְּדוֹשָׁה הִיא.ענה לי הלז אם כך מדוע אנו מתפללים לפרנסה ומדוע ישנן סגולות רבות לפרנסה בכתובים ועניתי על כך שהתפלה והסגולות מיועדות לברכה בפרנסה והרי יכול אדם לעשות הון כסף ולאבדו בדקה או להרוויח מצד אחד ולהוציאו מצד שני ואין קשר כמה הוא הרוויח ככתוב נֶאֱמַר בַּגְּמָרָא: כן אמר רבי חנינא בר פפא במסכת נדה (ט"ז ע"ב). מַלְאָךְ הַמְּמֻנֶּה עַל הַהֵרָיוֹן, נוֹטֵל הַטִּפָּה וּמַעֲמִידָהּ לִפְנֵי הַקָּבָּ"ה וְאוֹמֵר: רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם! טִפָּה זוֹ מַה תְּהֵא עָלֶיהָ? גִּבּוֹר אוֹ חַלָּשׁ? חָכָם אוֹ טִפֵּשׁ? עָשִׁיר אוֹ עָנִי? אֲבָל רָשָׁע אוֹ צַדִּיק לֹא אוֹמֵר, לשון הזהב של רבינו הרמב"ם ז"ל ביד החזקה הלכות תשובה (פ"ה ה"א). שֶׁרְשׁוּת בְּיַד כָּל אָדָם נְתוּנָה: זאת אומרת שהכול כתוב לאדם עוד לפני שנולד אך הבחירה בין לעשות טוב או רע נתונה בבחירתנו החופשית ומכיוון שידוע שגם צדיקים חוטאים על כן עלינו להרבות בתפילה ובסגולות על מנת שימחל חטאנו וברכה נראה בעמלינו.

ולסיכום עשו טוב ומצאו טוב,ואיזהו העשיר השמח בחלקו,תנו צדקה ומעשר ומובטח שה' יתן פרנסתו בידכם בשפע ובברכה.

דוד דהן מהמרכז לקבלה ורוחניות


0 צפיות