פתרון חלומות בקבלה

בס"ד

שלום נשמות יקרות במאמר היום אספר על הנושא שנקרא חלומות

ראשית אתחיל בגישתו של הרמב"ם לנושא החלומות,הרמב"ם קורא לזכירת החלומות בשם "הכוח המדמה"על פי גישתו אין לאדם את היכולת לברור אילו חלומות ישמרו בזיכרון ואלו ימחקו ,מאחר וקיבולת החלומות מוגבלת והזיכרונות נשמרים בדרך של ישן נמחק ,חדש נשמר וכמות האיחסון מוגבלת.

כמו כן גם לזמן מהרגע שהאדם חלם והקיץ משנתו ישנה משמעות ,זאת אומרת שככול שעובר הזמן מרגע היקיצה החלום הולך ומטשטש.

ישנה חשיבות רבה לזכירת החלומות והבנת פשרם מאחר ולמקום ולזמן אין משמעות וחלומות שנדמים לנו כארוכים מאוד למעשה בני שניות מעטות.

בתהליך החלימה אנחנו מבינים בעצם את הנושא שנקרא המימד הרוחני מאחר ולמימד זה אין הגבלים מבחינת זמן ומקום כך שאירועים שחווינו במציאות וארעו במשך זמן רב נחווים בחלום כהרף עין וביכולתנו לחוות תקופה בחיים ברגע אחד.

הזוהר הקדוש מסביר את עניין החלימה כשני כוחות מנוגדים הפועלים על האדם ומכוונים אותו כל אחד לפי דרכו.

ישנם חלומות שמתקבלים מכוחות הטומאה ומגיעים מתחתית השאול וישנם חלומות שמגיעים מההיכלות של מעלה שהמלאכים מעבירים לאדם.

פרויד חקר את נושא החלומות וטען שהחלומות הם ראי נפשו של האדם בגמרא במסכת ברכות נ"ה כתוב "אין מראים לו לאדם אלא מהרהורי ליבו"

ובשיר השירים ג1 כתוב המשתוקק לבן או בת זוגתו ימשיכו בחלומם את החיפוש אחריהם,חכמי הקבלה פירשו זאת" כחלומות שווא ידברו".

על כן אנחנו מתחילים להבין שישנם סוגים שונים של חלומות,חלומות שהם המשך של המציאות וחלומות שהם רצונות של אדם וישנם גם חלומות נבואיים המזהירים אותנו מפני העתיד לבוא כמו חלומותיו של יוסף הצדיק.

פרויד שלקח את עניין החלומות ברצינות רבה פיתח שיטה לזהוי סמלים מסוימים בחלומות וטיפל בבעיות הנפשיות של אנשים באמצעות כלי זה.

הזוהר הקדוש וחכמי הקבלה הטיבו להבין את האפשרויות הגלומות בפענוח חלומות,הנושא המיני בחלומות לדוגמא מתואר בספר הזוהר קסט ע"ב כתוב" יש זמנים שרוחות של נקבות טמאות באות וקרבות אצלו ומושכות אותו אליהן ומתחממות ממנו ויולדות אחר כך רוחות מזיקים"בעקבות ריבוי המקרים בהם צדיקים ישרים חלמו חלומות מעורבים בכוחות הטומאה ,הקבלה המעשית פיתחה דרך התגוננות שנקראת הטבת חלום בטקס זה שלושה חכמים מטיבים את החלום ומנקים ממנו את כוחות הטומאה.

לדוגמה אדם שחלם על נדר או שבועה שביצע בחלום מחייב תהליך של התרת נדר בעזרת מנײן אנשים והיהדות מתייחסת לכך ברצינות רבה מאחר והחלום הוא המשכה של המציאות.

על כן הנוהג לפנות לאיש קבלה או לרב הקהילה כי להתייעץ לגבי חלום היה נפוץ במשך שנים רבות ועד ימינו אלה.

האר"י הקדוש מסביר שאדם שחלם חלום טוב חשוב מאוד שיספר אותו כדי להעבירו מהכוח אל הפועל.אך אם חלם חלום רע מוטב שיספר אותו רק למי שמבין בנושא כדי להבין מה צריך לעשות בנידון.

גם חלום טוב רצוי לספר למי שאוהב אותך כדי לא לעורר את מידת הקנאה וידחה מימושו.

במסורת היהודית מייחסים משקל רב לחלום עד כדי שתענית חלום שדומה לצום יום הכיפורים דוחה שבת (מסכת שבת י"א) ומקבילה לצום יום הכיפורים בחשיבותה ומשמשת כדי להפר חלום רע לדוגמה כאשר החולם רואה בחלומו ספר תורה נשרף או שנפלו שיניו ועוד…

ספר הזוהר מסביר שכאשר אדם ישן הוא נחשב לאחד חלקי שישים ממיתה מעין מיתה זמנית ובזמן השינה הנפש נותרת בגוף והנשמה מתנקת מהגוף ועולה למימדים עליונים ומתחברת לשכינה ועל כן אנו נוהגים לומר קריאת שמע שלפני השינה ומפקידים את נשמתנו לשכינה וכאשר האדם מתעורר


פירוש חלומות בקבלה

0 צפיות